Tren yolculuklarının çok meşhur olduğu zamanlardayız. Güney Kurtalan ekspresi ile 24 saat süren bu yolculukla trende pencereden güzel yerler görüp , fotoğraflayıp güzel anılar biriktireceksiniz. Gelelim Her tarafı tarih kokan Mardin, Midyat, Hasankeyf gezilerimize.

Mardin medeniyetler beşiği Mezopotamya’da farklı dil ve dinden insanın yüzyıllarca yaşadığı bir muhteşem bir coğrafya. Bölgede yaşayan Süryani ve Yahudi kişilerin sayısı yıllar içinde o kadar azalmış ki dokuyu sadece tarihi eserlerde hissedebiliyorsunuz. Her yerde bir cami, medrese, kilise ile karşılaşmanız mümkün. Ayrıca daracık sokaklar ve küçük sarı taş evler sizi büyüleyecek diyebilirim. Bir de Mardin’in meşhur eşekleri. Hemen her sokak arasında sırtında yükü ile bir eşek görebilirsiniz. Bu eşekler belediyede kadrolu işçi. Emeklilik hakları varmış. Kendileri onlara binen kişilere zimmetli. Eşekleri gördüğünüz dar sokaklar şehirde en çok ilginizi çekecek yerler. Bu arada her sokak zaten dar ama en güzel olan bölge bizce Abbara bölgesi, hemen Sabancı Müzesinin ilerisinde. Orada sokaklar sizi daha da çok etkileyecek.

Mardin’de yemek için gittiğiniz her yerde haşlanmış (ikbebet) ve kızarmış içli köfte (kibbe) yiyeceksiniz. Bir de kuzu eti elbette.

Sonrasında Midyat’a doğru yola çıkıyoruz.  Telkari, gümüş takı vs seviyorsanız onları gezebilir, Süryani şarabı alabilirsiniz. (Özellikle mahlepli olan denenmeli). Bir de Sıla’nın konağı diye bilinen Midyat Konuk evi burada. Gittiğimizde beğeneceğinize eminim. Kilise çanı ile minareyi bir arada göreceğimiz manzara görülmeye değer.

Midyat’tan hareket edip Batman’a Hasankeyf’’e geçeceğiz. Hasankeyf tarihi 10000 yıl öncesine dayanan bir ilçe, 80’li yılların başından beri doğal koruma alanı. Ancak aynı zamanda yapılması planlanan Ilısu barajı nedeniyle yok olmayı bekleyen bir tarih. Böyle bir güzelliğin yok olacağını, sular altında kalacağını bilmek üzüyor insanı ve gerçekten başka hiç bir seçenek olup olmadığını sorguluyorsunuz. Dicle nehri, tarihi köprü ve cami… Hasankeyf böyle bir doğa ve tarih güzelliği işte. Barajın doğaya olan etkisi yıllardır tartışılıyor, konuyla ilgili protesto ve kampanyalar devam ediyor. Ancak sonuç nereye varacak hep birlikte göreceğiz. Sular altında kalmadan gidip görmek tarihe tanıklık etmiş hissi uyandırıyor insanda. Umarız sonu Halfeti gibi olmaz.

Kurtalan Ekspres ile Mardin Turumuz hepinize şiddetle tavsiye edeceğim bir gezi rotası.