Edirne Kakava Şenlikleri Turu

  • Çıkış Yeri:
  • Tur Süresi: 1.Gün
  • Çıkış Tarihi: 02/05/2020
  • Dönüş Tarihi: 02/05/2020
  • Tur Fiyatı: 125.₺

Eğlence , Keyif , fotoğraf, yürüyüş ve kültür turu için Edirne Kakava Şenlikleri bizi bekliyor. Kakava; Halk arasında HIDIRELLEZ adıyla da bilinen, çok eski bir gelenekten günümüze ulaşmış bir kültür mirasıdır. Kakava Şenlikleri 5 Mayıs ve 6 Mayıs günleri yapılan bir dizi tören ile kutlanır. Şenliğin en renkli bölümü 5 mayıs gecesi yapılan Roman eğlencesidir. 5 Mayıs gecesi Sarayiçi mevkiinde yakılan büyük Hıdırellez ateşi ile başlar ve ertesi gün sabah saatlerinde Tunca nehri kenarında bir dizi seremoni ile sona erer. Geleneğe göre Hıdırellez ateşinden üç kez atlamak uğur, ertesi sabah Tunca nehrinde yüzmek ise bereket getirdiğine inanılmaktadır.

HAREKET DURAKLARI:

07:00 KADIKÖY (Kadıköy Evlendirme Dairesi Karafırın karşısı)
07:15 MECİDİYEKÖY (Murat Muhallebicisi otobüs durağı)
07:30 BAKIRKÖY (İncirli Ömür Plaza üst geçit altı cep otobüs durağı)
08:00 BEYLİKDÜZÜ (Bizimkent köprüsü altı Otobüs durağı)

Edirne Kakava Şenlikleri Günübirlik Turu
Sabah saatlerinde buluşma noktalarımızdan hareketle Edirne’ye doğru yola çıkıyoruz. Araç içerisinde ikramlarımızla kahvaltımızı yaptıktan sonra Tem otoyolu üzerinde molamızı takiben Edirne’ye ulaşıyoruz. Görkemiyle insanı büyüleyen Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan olan Selimiye Camii ilk ziyaret durağımız. Dünyada bir eşine rastlanmayan mimari niteliği bulunan bu camiiyi gezdikten sonra Edirne’nin ünlü badem ezmesi, meyve sabunları, süs süpürgelerini bulabileceğimiz çarşısını gezdikten sonra aracımızla Sarayiçi’ne hareket ediyoruz. Tarihi Kırkpınar Er Meydanı, Adalet Kasrı, Kanuni (Saray) Köprüsü ve Fatih (Bönce) Köprüsü , Sarayiçi Balkan Şehitliği ‘nin bulunduğu ve Tunca’nın ayrılan iki kolu arasında yer alan Sarayiçi’ni gezdikten sonra Kakava Şenlik Ateşini yakmak üzere Sarayiçi şenlik alanında serbest zaman veriyoruz.
Akşam saatlerinde tur programımızı burada sonlandırıyor ve dönüşe geçiyoruz. Gece saatlerinde İstanbul’a ulaşıyor ve yeni bir turumuzda buluşmak üzere sizlerden ayrılıyoruz.

KAKAVA ŞENLİKLERİ NEDİR? NASIL KUTLANIR?:
Edirne’de Romanların baharın gelişini kutlamak için yaptıkları Kakava Şenlikleri her yıl, 5 Mayıs ve 6 Mayıs tarihlerinde kutlanır. Kakava; Halk arasında HIDIRELLEZ adıyla da bilinen, çok eski bir gelenekten günümüze ulaşmış bir kültür mirasıdır. Kakava Şenlikleri 5 Mayıs ve 6 Mayıs günleri yapılan bir dizi tören ile kutlanır. Şenliğin en renkli bölümü 5 mayıs günü yapılan Roman eğlencesidir.
Kakava Şenlikleri, 5 Mayıs’da  Sarayiçi mevkiinde yakılan büyük Hıdırellez ateşi ile başlar ve ertesi gün sabah saatlerinde Tunca nehri kenarında bir dizi seremoni ile sona erer. Geleneğe göre Hıdırellez ateşinden üç kez atlamak uğur, ertesi sabah Tunca nehrinde yüzmek ise bereket getirdiğine inanılmaktadır.
Oldukça renkli geçen Kakava şenliklerini seyretmek için, her yıl binlerce kişi Edirne’ye gelir. Şenlik öncesinde Romanlar kendi aralarında yaptıkları bir seçim ile Çeribaşı denilen törenlerin yöneticisini seçerler. Seçimlerin ardından, akşam saat 18.00’de Sarayiçi’nde Kakava Ateşinin yanması ile başlayan etkinlikler gece boyunca devam eder. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar müzik susmaz ve eğlence durmaz. Hem Edirneli Romanlar, hemde dışarıdan gelen misafirler oyunlar oynar ve roman havaları eşliğinde keyifli bir gece geçirirler. Eğlence tamamlandıktan sonra Roman mahallesine dönülür ve her sokak başında eski hasır yakılır. Yörede bu ateş üzerinden üç kez atlamak uğur sayılır. Gece boyunca, evli kadınlar maniler eşliğinde dileklerini yazıp niyet çömleğine atar. Ertesi günü çömlek açılarak yine maniler eşliğinde okunur erkeklere okunur. Ayrıca ertesi gün sabahın erken saatlerinde kalkıp nehir kenarına gider, ellerinde su kaplarıyla yüzlerini yıkarlar. Genç kadınlar gelinlik veya en yeni elbiselerini giyerek Sarayiçi’nde ellerinde ve başlarında söğüt dallarıyla yürüyüş yaparlar. Bazıları şafak vaktinde günahlardan arınmak, zinde kalmak için ve yılın bereket, bolluk getirmemesi adına Tunca nehrinin sularında yüzerler. Ayrıca hıdırellez süresince evlerin kapılarına söğüt dalları asılır.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler
Gidiş-dönüş ulaşım
Araç içi ikramlar
Sabah ikramı ( Araç içerisinde Kahvaltı paketi )
Rehberlik

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
Öğlen Yemeği
Bahşiş ve diğer harcamalar