Sevimli bir eski Rum balıkçı köyü burası. Sahilde sıra sıra duran balık restoranları çok keyifli. Trilye’de gezmesi, kendine has eski ve renkli evlerini fotoğraflaması harika… Hiçbir şey yapmasanız bile oturup bir kahve içmek bu bohem köyün havasını solumak muhteşem!

Köyde bulunan zeytincilerden deneyebilirsiniz, Trilye zeytini ile meşhur ayrıca ev yapımı şekersiz reçellerden almanızı da tavsiye ederiz. Tadına bayılacaksınız.

Köyü gezerken tarihi Taş Mektep önünden de geçeceğiz, öyle dudak uçuklatan bir görselliğe sahip olmasa da tarihi oldukça eskilere dayanan bu yapıyı beğeneceğinizi düşünüyorum.

Uluabat Gölü üzerinde ana karaya ince bir hat ile bağlanan minicik bir yarım adacık burası. Tarihi Bizans hatta Apollon Krallığı dönemlerine kadar uzanıyor. Ada girişinde bizi ilk karşılayan Aziz Panteleimon kilisesi; dileyen misafirlerimiz Gölyazı Mudanya Trilye Turumuzda gezebilirler.  700 küsür yaşında olan meşhur “Ağlayan Çınar” önünde fotoğraf çektirmekte adetten.

Adanın etrafını isteyen misafirlerimiz yürüyerek dolaşabilir , isteyen misafirlerimiz de  tekne turu yapabilirler. Gölyazı muhteşem bir lokasyon. Tarihi hamam, tekne turu için göl kenarına dizilmiş sıra sıra tekneler, renkli evler çıkacak  karşımıza. Bu güzelim adaya ait birkaç anı ve fotoğraf yakalamak şahane.