Safranbolu deyince ilk akla gelenler Konakları ve Safranı..

Safran demişken bu bitki hakkında azıcık bilgi vereyim size. Yarım kilogram safran 80.000 çiçekten çıkarılabiliyormuş. Kendi ağırlığının 100.000 katı kadar suyu sarı renge boyayabiliyormuş. Bu kadar değerli olduğu için haliyle fiyatı da çok pahalı. Tabi gitmişken safranlı lokum ve safranlı kolonya almamazlık da etmeyin. Bir de  simidi (susamsız, dışı biraz sert içi yumuşak simit) ile Bağlar gazozu meşhur. Ve gitmişken yorgunluğa birebir meşhur Dibek kahvesinden de içmeyi ihmal etmeyin.

Gelelim o güzel Safranbolu Konaklarına….Konakta o eski sedire, camdan içeri el emeği perdeleri uçuşturarak giren esinti eşliğinde, konak ahalisinin gezinirken çıkardığı tahta gıcırtılarını duya duya yürekten hissederek gezeceksiniz.

Safranbolu’da Yörük köyü gezerken  ahşap evler sıralı olan taşlı yollarında ilerledikçe tüm düşünceler aklınızdan çıkıp gider… Burası çok çok  güzeldir. Tam bir bakir köy. Köy kadınları küçük küçük tezgahlarını açmaya başlar biz gezicilere yöresel ürünler satabilmek amacıyla.

Ayrıca eskiden beri süregelen bir gelenek var buralarda. Avlu dışındaki ilk kapıda yani konağın giriş kapısında iki adet halka var. Kapının iki kanadında birer adet olmak üzere. Ve o halkalardan birinde bir ip bağlı oluyor. Eğer o ip aşağıya salıksa “evdeyim, müsaitim.” demekmiş. O ip iki halkaya gevşek bir şekilde bağlıysa “Evde değilim ama hemen döneceğim.” anlamındaymış. Eğer o ip o iki halkaya sıkı sıkı bağlıysa “Uzun müddet evde yokum.” demekmiş. Daha neler neler…

Gelelim artık güzelim Amasraya. Batı Karadeniz’de Bartın ilinin bir ilçesi bir Karadeniz sahil kasabasıdır. Amasra’nın denize doğru uzanmış bir burun şeklindeki konumu ve burunun her iki tarafındaki koyları ile görülmeye değerdir. Sevimli balık lokantalarındaki tazecik çıtır çıtır balıklar ve  rengarenk salataları tadılmaya değerdir.

Bakacak tepesinden baktığınızda inanılmaz güzel bir manzara karşılar sizi. Denizin içine doğru iyice sokulmuş güzel bir şehir Amasra… Çeşmi Cihan Amasra. Fatih Sultan Mehmet, Amasra’yı fethetmeden önce Amasra’yı gördüğünde lalasına dönerek “Lala lala Çeşm-i Cihan bu mu ola?” demiş. Dünyanın gözü, göz bebeği anlamına gelen çeşmi cihan sözleri günümüzde Amasra ile özdeşleşmiş durumda.

Batı Karadeniz Turumuzda Amasra’dan sonra bastonlarıyla ünlü bir belde olan Devrek’e  uğruyoruz. Güzel bir hafta sonu geçirmenin verdiği keyifle gezimizi sonlandırıyoruz.